Mechelinki

Mechelinki po raz pierwszy, wspomniane są w przekazie z 1288 r. kiedy książę Mściwej II podarował cystersom dwa statki rybackie. Jeden z nich stał na przystani w Mechelinkach, które należały do cystersów i nazwane zostały Machina.

W 1603 r. na wieś napadli Szwedzi i rozpoczęli totalną grabież. Chłopi wówczas chwycili za widły oraz siekiery i przegonili napastników. Drugi raz Szwedzi napadli w 1608 r. wzięli wówczas do niewoli kilku rybaków klasztornych.

Wieś Mechelinki jest ulicówką ukształtowaną wzdłuż drogi biegnącej z Dębogórza nad morze. W miejscowości zachowała się pochodząca prawdopodobnie z pierwszej połowy XIX w. zabytkowa zagroda Grunewalda. Drewniany dom z naczółkowym dachem oraz drewniana stodoła i obora.

Jak większość miejscowości nad morskich tak i ta jest typową wioską rybacką. Tutejsi rybacy po połowie, sprzedają swe zdobycze na miejscowym targu.

Mechelinki to miejsce mało uczęszczane piękne i dzikie mieszczące się tuz nad samym morzem. Stąd po przez Babie Doły, aż do Gdyni Oksywie ciągnie się klif.

Atrakcje turystyczne

Molo w Mechelinkach

Molo w Mechelinkach, którego długość liczy 180 metrów, zostało udostępnione spacerowiczom na początku maja 2014 r. Można wejść na nie bezpośrednio z piaszczystej plaży. Warto odwiedzić to miejsce, gdyż nawet w sezonie turystycznym zawsze można znaleźć tam skrawek wolnej plaży.

Klif w Mechelinkach

Malowniczy klif ciągnący się od Mechelinek przez Babie Doły aż do Gdyni-Oksywia. Jest wysoki na 20-30m. Z klifu rozpościera się cudowny widok na zatokę Gdańską oraz miejscowości takie jak Mechelinki, Rewa, Jurata, Jastarnia i Hel.

Aleja nadmorska w Mechelinkach

Aleja Nadmorska w mechelinkach, jej długość liczy około 300 metrów, została oddana do użytku w czerwcu 2015 r. Na długości Alei możemy znaleźć parę restauracji, siłownie zewnętrzną oraz mały amfiteatr, na którym w sezonie letnim odbywają się różne wydarzenia oraz koncerty.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart